Kategorie
Duchowość Religia

Ile aniołów mieści się na główce szpilki i dlaczego muszą wchodzić do nieba po drabinie?

Ile aniołów mieści się na główce szpilki i dlaczego muszą wchodzić do nieba po drabinie Jakubowej? To pytanie ma drugie dno. Poznaj odpowiedź!

Zanurzmy się w świat teologicznych zagadek i metafizycznych rozważań. Przygotujcie się, bo właśnie odkryjemy odpowiedzi na kilka z najbardziej zadziwiających pytań, jakie kiedykolwiek postawiono:

To pytania, które wydają się być tylko żartem czy absurdem, tak naprawdę kryją w sobie głębsze filozoficzne i teologiczne refleksje. Dziś odkryjemy te tajemnice i postaramy się znaleźć odpowiedzi, które mogą Was zaskoczyć!

Czytaj inne teksty:

Ile diabłów mieści się na końcu szpilki

OK, zacznijmy od naszego lokalnego wariantu pytania. Tak naprawdę pytanie „Ile diabłów mieści się na główce szpilki?” nie jest pytaniem, a częścią wyrażenia idiomatycznego. Gdy coś jest dyskutowaniem o tym ile diabłów mieści się na główce szpilki to oznacza to jałowe i teoretyczne rozważania. Przeważnie jest jednak mowa o aniołach, nie diabłach.

  • Cuantos ángeles pueden bailar en la cabeza de un alfiler (wersja hiszpańska)
  • How many angels can dance on the head of a pin (wersja angielska)
  • Combien d’anges peuvent danser sur la tête d’une épingle (wersja francuska)

W niektórych kulturach, pytanie to może być sformułowane z użyciem „diabłów” zamiast „aniołów” dla podkreślenia absurdalności takiej debaty. Anioły są zwykle postrzegane jako byty dobre i święte, podczas gdy demony są postrzegane jako złośliwe i zepsute.

Grupa tłoczących się diabłów

W Polsce, pytanie to także jest używane jako metafora bezużytecznej debaty intelektualnej i popularniejszy jest wariant z diabłami. Przyjżyjmy się jednak bliżej oryginalnemu pytaniu.

Ile aniołów może tańczyć na główce szpilki?

To pytanie, na pozór absurdalne i bezsensowne. Musimy sobie uświadomić jedną rzecz: tak naprawdę nie dotyczy ani aniołów, ani szpilek. Chodzi tutaj o naturę istnienia, granice wiedzy i ograniczenia pojętności. To pytanie zmusza nas do myślenia poza fizycznym i namacalnym.

Pytanie to pochodzi z czasów średniowiecza, z okresu scholastyki, ruchu teologicznego w chrześcijaństwie, który dążył do pogodzenia wiary z rozumem. Scholastycy, w tym takie sławy jak Tomasz z Akwinu i Jan Duns Szkot, starali się wykorzystać logikę i filozofię do zrozumienia tajemnic boskich. Nie unikali trudnych pytań i nie bali się metafizyki.

Teraz pewnie myślicie: „Ale na pewno nie siedzieli wokół i nie debatowali na temat tego, ile aniołów może tańczyć na główce szpilki?”

I macie rację. To pytanie jest bardziej metaforą, sposobem ujęcia abstrakcyjnej i czasami ezoterycznej natury ich debat. Ale odzwierciedla rodzaj zagadnień, którymi się interesowali, takich jak natura aniołów (Czy są istotami fizycznymi? Czy zajmują przestrzeń?), natura Boga (Czy jest związany prawami fizyki?), a także natura samego istnienia.

Tomasz z Akwinu w swoim dziele Summa Theologica, napisanym około 1270 roku, omawia kilka pytań dotyczących aniołów, takich jak „Czy kilka aniołów może być w tym samym miejscu?”

Obraz olejny pokazujący Tomasza z Akwinu otoczonego przez anioły
Girolamo Romanino, Tomasz z Akwinu

W Daz ist Swester Katrei Meister Eckehartes Tohter von Straezburc, niemieckim tekście mistycznym z czternastego wieku pada sformułowanie: „tusent selen siczen in dem himelrich uff einer nadel spicz” znaczące „w Niebiosach tysiąc dusz może siedzieć na końcu szpilki„. Możliwe, że to właśnie ten fragment zainspirował uczonych, którzy zaczęli wykorzystywać motyw szpilki. Warto zwrócić uwagę, że symbolika igieł i szpilek bywała wykorzystywana zarówno w samej Biblii jak i późniejszej scholastyce chrześcijańskiej (Co oznacza ucho igielne w Biblii?).

Późniejsi filozofowie, tacy jak jak William Sclater, pisali w siedemnastym wieku o jałowości i bezsensowności rozważań średniowiecznych uczonych. Właśnie w takim kontekście pierwszy raz pada określenie o aniołach tańczących na główce szpilki.

Protestanci używali go do kpienia z średniowiecznych scholastyków, takich jak Duns Scotus i Tomasz z Akwinu. Jest to zatem wynalazek wczesnej nowożytności, mający na celu zdyskredytowanie filozofii scholastycznej.

Współcześnie, temat ten wciąż rozpala wyobraźnie i ciekawość badaczy. Wiele publikacji wykorzystuje to wiekowe pytanie do zbadania współczesnych zagadnień związanych z technologią i transcendencją. Niektórzy z nich argumentują, że tak jak scholastycy używali narzędzi filozoficznych i teologicznych do badania natury tego co boskie, tak my możemy użyć narzędzi technologicznych do badania naszego ludzkiego potencjału. Sugerują, że dzięki technologiom takim jak sztuczna inteligencja i inżynieria genetyczna możemy przekroczyć nasze fizyczne ograniczenia i osiągnąć rodzaj „postludzkiego” istnienia.

Więc ile aniołów mieści się na główce szpilki? Odpowiedź, moi drodzy, jest tyle, ile potraficie wyobrazić. Bo w końcu nie chodzi o aniołów ani o szpilkę. Chodzi o przesuwanie granic tego, co możliwe, o śmiałość wyobrażania sobie niewyobrażalnego. Chodzi o nieskończony taniec badań i odkryć, taniec, w którym wszyscy uczestniczymy, czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie.

Dobrze, teraz czas na kolejną zagadkę. Postaramy się zgłębić temat Drabiny Jakubowej. Dlaczego aniołom potrzebna jest drabina do nieba? Czy to boski wyjście ewakuacyjne czy niebiańska autostrada?

Drabina do nieba: Drabina Jakubowa

Ilustracja Williama Blake'a pokazująca drabinę Jakubową, a raczej schody do Nieba
William Blake, Drabina Jakubowa

Drabina Jakubowa to biblijny symbol, który został zinterpretowany na wiele sposobów. To jak Mona Lisa Starego Testamentu – każdy widzi w tym coś innego. Ale zacznijmy od podstaw. Drabina Jakubowa to nazwa schodów, które pojawiły się we śnie biblijnego Patriarchy Jakuba. W tym śnie Jakub widział drabinę (lub w niektórych przekładach, schody), które łączyły niebo z ziemią. Ponadto, według opisu, Jakub widział Boga na szczycie drabiny, a także anioły, które wznosiły się i schodziły po tej konstrukcji.

Kosmiczne Połączenie

Najczęściej spotykaną interpretacją Drabiny Jakubowej jest ta, która mówi, że symbolizuje ona połączenie między niebem a ziemią. Może to być symboliczne przedstawienie boskiego połączenia Jakuba z łaskami Boga. To jak boska wersja połączenia internetowego w twoim telefonie – łącznik między doczesnym a boskim.

Granica Ziemi Izraela

Kolejną interpretacją jest ta, że Drabina Jakubowa znajdowała się na granicy Ziemi Izraela i reszty świata. Anioły, które towarzyszyły Jakubowi w jego podróży po Izraelu, miały wracać do nieba, wznosząc się po drabinie. Natomiast anioły, których dziedziny znajdowały się poza Izraelem, zstępowały po drabinie, aby towarzyszyć Jakubowi w podróżach poza Izraelem. To jak boska wersja kontroli granicznej.

Wzrastanie w Bogu

Na koniec mamy jeszcze bardziej mistyczną interpretację Drabiny Jakubowej, która proponuje, że drabina może być postrzegana jako środek do osiągnięcia duchowego wzrostu i wzniesienia. W tym przypadku anioły zostały różnorodnie zinterpretowane jako reprezentacje reinkarnacji (wznoszenie i schodzenie ciał/dusz) lub dusze ludzkie wznoszące się w cnocie lub upadające w grzechu. To jak boski winda do duchowego rozwoju.

Więc dlaczego aniołom potrzebna jest drabina do nieba? Wydaje się, że drabina jest mniej potrzebna aniołom do wznoszenia się, a bardziej symbolizuje różne aspekty ludzkiego doświadczenia, boskie połączenie i duchowy wzrost. To wielowarstwowa metafora, boski symbol, niebiańska zagadka.

Autor: Cas Rainer

Z wykształcenia literaturaznawca. Z zawodu grafik i ilustrator. Pasjonat tarota, okultyzmu, jogi, oraz wszelkich odmian wiedzy tajemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *