Kategorie
Tarot

Jakie są karty do wróżenia i które wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kart tarota, kart wyroczni i kart Lenormand. Każdy zestaw kart ma swoją własną, unikalną symbolikę i znaczenia. Niektórzy są wierni jednemu typowi kart do wróżenia, podczas gdy inni lubią eksperymentować.

Jeśli chcesz nauczyć się wróżenia z kart, to warto zaznajomić się z kilkoma rodzajami i wybrać taką talię, która najsilniej do Ciebie przemawia.

Najlepsze karty do wróżenia to:

Przyjrzyjmy się każdej talii z osobna.

Karty do przepowiadania przyszłości

Karty Tarota są prawdopodobnie najbardziej znanym typem kart wróżbiarskich. Są one używane od wieków do wróżenia i odkrywania nowych obszarów świadomości. Ale tarot, przynajmniej dla osoby początkującej, może być nieco przytłaczający. To trochę tak jakby uczyć się gry w szachy nie rozumiejąc jak się gra w warcaby!

Istnieje wiele innych kart, które mogą być łagodniejszym wprowadzeniem w niesamowity świat kartomancji (czyli przepowiadania przyszłości przy pomocy kart).

Karty używane do wróżenia to:

1. Karty Lenormand

Wbrew nazwie, karty madame Lenormand nie zostały wymyślone przez madame Lenormand, ani nawet nie pochodzą z Francji. Karty Lenormand to rodzaj talii kart wróżebnych, która wywodzi się z Niemiec. Ich historia sięga XIX. wieku i jest to drugi najpopularniejszy rodzaj kart do wróżenia, zaraz po tarocie.

Tradycyjny przykład kart Lenormand

Talia składa się z 36 kart, z których każda ma swoje unikalne znaczenie. Większość symboli to bardzo uniwersalne obiekty (takie jak dom, krzyż, statek, trumna) a także ludzie i zwierzęta (dziecko, kobieta, lis, wąż, pies). Obrazy wykorzystywane w Lenormand są bardzo czytelne i intuicyjne. Pies oznacza wierność, lis chytrość, a bicz oznacza sadomasochistyczną seksualną przygodę. No cóż, czasami cygaro to cygaro, a czasami nie.

Talię można wykorzystać do różnych odczytów, w tym miłości, kariery i ogólnych porad życiowych. Możesz dowiedzieć się jak wróżyć z kart Lenormond z naszego przewodnika.

Mistyczny Lenormand
Współczesna wersja kart madame Lenormand z dodatkowymi elementami i symbolami wciąż używa tej samej numeracji kart

Istnieją różne rodzaje kart Lenormand, ale klasyczne wzory z prostymi wizerunkami są najlepsze. Niektóre karty mogą rozpraszać natłokiem symboli. Przykładowo, współczesny “mistyczny” zestaw kart Lenormand jest bardzo ładny, ale jest nieco niepraktyczny.

2. Tarot tradycyjny

Wczesne karty tarota pochodzą z Włoch z okolic XV wieku, a ich twórcami było prawdopodobnie wiele osób. Ale standardowa wersja i najczęściej stosowane znaczenia zostały opracowane stosunkowo niedawno. Najbardziej ikoniczna talia kart tarota została zaprojektowana przez członków Zakonu Złotego Brzasku, tajnego stowarzyszenia, które powstało w Anglii pod koniec XIX wieku. Możemy myśleć o tym stowarzyszeniu, jak o klubie towarzyskim skupiającym bohemę artystyczną i intelektualną. Do Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku należał nawet poeta William Butler Yeats, laureat nagrody Nobla!

Karty tarota zaprojektowane przez Zakon Złotego Brzasku

Tradycyjnego, najbardziej klasycznego i popularnego tarota zaprojektowała Pamela Colman Smith na podstawie badań brytyjskiego okultysty Artura Edwarda Waite’a. Dlatego standardowy tarot często określany jest mianem talii tarota Waite-Smith lub, czasami, Rider-Waite-Smith (Rider to nazwa firmy, będącej zresztą częścią wydawnictwa Penguin, która wydała karty).

Tradycyjny tarot Waite-Smith to 78 kart o bardzo bogatej symbolice i nieograniczonym potencjale. Powstały na jego temat tysiące książek i opracowań. Jest to równie bezcenne i niewyczerpane źródło mądrości jak Biblia lub dzieła Szekspira.

Z trzech kart tarota można ułożyć prawie pół miliona różnych konfiguracji. Gdybyśmy mieli wyłożyć wszystkie karty, jak w odczycie Grand Tableau, to liczba konfiguracji kart tarota wyniosłaby 78! i wykrzyknik wcale nie oznacza że jestem podekscytowany, tylko że jest to silnia. Jeśli wpiszesz to w kalkulator to pewnie wybuchnie.

Chcesz rozpocząć przygodę z tarotem już teraz? Zachęcamy do skorzystania z pradawnej mądrości kart. Poznaj swoją przyszłość lub zrozum swoje emocje z darmowym odczytem kart tarota. Bez rejestracji i tym podobnych bzdur. Po prostu odwróć karty i zobacz co kryją!

3. Karty cygańskie

Karty cygańskie, fachowo nazywane Zigeuner Wahrsagekarten (wydaje je Piatnik), to zestaw kart do wróżenia bardzo podobny do kart Lenormand i Kippera. Bardzo często w dosłowny sposób pokazują co nas czeka. Karty tego typu nie mają zbyt bogatej symboliki, ale rozstawianie ich w bardziej złożonych konfiguracjach wciąż może dać nam interesujące odpowiedzi na ważne pytania.

Przykład kart cygańskich

Jeśli karty Lenormand posługują się symbolami, to karty cygańskie często pokazują konkretne sytuacje lub typy osób. Przykładowo, można natrafić na zestawy zawierające postaci takie jak duchowny lub wdowa, lub zdarzenia jak przeprowadzka i ślub. Znaczenie kart jest nie tylko pokazane, ale również wyjaśnione prosto z mostu, niekiedy w kilku językach. Karty cygańskie są dość popularne w Polsce i czasami można nawet natrafić na edycje z polskimi oznaczeniami.

4. Klasyczne karty do gry

Może to być dość zaskakujące, ale jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów wróżenia z kart jest używanie normalnej talii kart do gry. Każdy kolor i ranga karty ma własną symbolikę.

Karty do gry

Co ciekawe, klasyczne karty wykorzystywane są w różnych systemach wróżenia. Jednym z najpopularniejszych jest kabała paryska, jednak istnieje wiele innych. Karty do gry można na przykład z powodzeniem wykorzystać jako zamiennik kart Lenormand, bo każda karta ma tu swój dokładny odpowiednik.

5. Karty Kipper

Podobnie jak karty cygańskie, Kipper to bardzo przyjazny i klarowny zestaw kart. Nie ma to zbyt dużo miejsca na niuanse znaczeniowe, gdyż każda z kart przedstawia czytelną sytuację, obiekt, lub osobę. Karty te, tak samo jak Lenormand, wywodzą się z Niemiec. Ponownie otrzymujemy zestaw 36 kart przedstawiających ważne lub mniej ważne sytuacje z życia codziennego.

Przykładowe karty typu Kipper

Jeśli szukasz naprawdę prostych kart do wróżenia to Kipper może być dobrym wyborem, gdyż nie trzeba uczyć się na pamięć znaczeń kart. Zdecydowanie jest to zestaw, który śmiało można polecić każdej osobie, nawet jeśli nigdy nie miała do czynienia z wróżeniem.

6. Tarot marsylski

Tarot marsylski to bardzo wczesna odmiana tarota. Oryginalnie zestawu tego używano do popularnej we Włoszech gry karcianej, jednak stopniowo karty stały się niezwykle popularnym narzędziem do wróżenia. W przeciwieństwie do tarota dziewiętnastowiecznego, zestaw ten przedstawia jedynie Wielkie Arkana. Nowsze wersje tarota zwykle posiadają bogatą ikonografię, która wyraźnie pokazuje sytuacje związane ze znaczeniem karty, również w przypadku Arkan Małych.

Przykład wczesnej wersji kart tarota marsylskiego

Tarot marsylski jest pod tym względem o wiele bardziej minimalistyczny, gdyż Arkana Małe nie posiadają wyraźnych wizerunków. Widzimy buławy, miecze, kielichy, oraz denary, jednak podobnie jak w klasycznych kartach od asa do dziesiątki, nie ma tu konkretnych przedstawień. Oznacza to, że talia ta jest lepsza dla osób, które są dobrze zaznajomione ze znaczeniami kart, gdyż same karty, pomimo pięknego i klasycznego projektu, nie udzielają zbyt wielu wskazówek.

7. Karty anielskie

Karty anielskie są właściwie podkategorią kart wyroczni. Nie obowiązuje tu konkretny system i publikowane są dziesiątki najróżniejszych talii. Ze względu na bogatą symbolikę religijną i złożony system, który precyzyjnie określa hierarchię i rolę poszczególnych aniołów, twórcy kart do wróżenia często sięgają po figurę aniołów i anielic.

Karty anielskie

Dodatkowo, religijna ikonografia bliższa chrześcijaństwu daje niektórym większe poczucie bezpieczeństwa. Tarot, ze swoimi kartami takimi jak Diabeł lub Śmierć (nie mówiąc o okultystycznych symbolach), może wywoływać niepokój i zniechęcać bardziej religijne osoby. Jednak wystarczy podmienić karty tarota na karty anielskie i nagle okazuje się, że wróżenie nie niesie żadnych duchowych zagrożeń. Sprytne, prawda?

8. Tarot Thota

Tarot Thota to dzieło Aleistera Crowleya i Marguerite Friedy Harris. Crowley był brytyjskim okultystą, pisarzem i alpinistą. Znany jest również z wielu seksualnych eskapad oraz z eksperymentowania z narkotykami i alkoholem.

Tarot Thota z ilustracjami Lady Harris

Thoth tarot to talia tarota, która rzekomo miała być oparta na naukach egipskiego boga Thota. Teoria egipskiego pochodzenia kart tarota pojawiała się dość często w licznych rozważaniach, jednak ostatecznie została obalona. Nie mniej jednak, “tarot egipski” czerpiący z pradawnych tradycji mistycznych jest doskonałym uzupełnieniem dla klasycznego tarota opracowanego przez Zakon Złotego Brzasku.

9. Karty wyroczni

Istnieje mnóstwo kart wyroczni i liczba systemów jest tu właściwie nieograniczona. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli jesteś miłośniczką jednorożców to z pewnością zainteresują Cię Unicorn Oracle Cards. A może wolisz sowy? Karty Przepowiednia Sów pewnie właśnie ktoś rysuje. Wiele z nich to bardzo piękne talie do wróżenia na każdy dzień, ale istnieją też karty wyroczni, które są bardzo tandetne i kiczowate.

Przykładowe karty wyroczni

Osobiście preferuję kolekcjonowanie kart wyroczni i wróżenie z tarota lub Lenormand. Sprawdzone systemy są najbardziej uniwersalne. Łatwiej jest znaleźć odpowiedzi i porady na temat kart tarota niż znaleźć kogoś z kim możesz przedyskutować symbolikę piętnastej karty z zestawu przepowiedni anielskich kotów syren. 

10. Karty I Ching

Nieco osobnym tematem wartym uwagi jest I Ching czyli chińska Księga Przemian. To coś pośredniego pomiędzy systemem filozoficznym, świętą księgą, przepowiednią i systemem wróżenia. Kluczowe w rozumieniu I Ching są tak zwane heksagramy. Są one związane z yin i yang, a każdy z heksagramów posiada towarzyszącą mu sytuację, przypowieść i znaczenie.

Heksagramy I Ching w formie kart do wróżenia

Tradycyjnie do “losowania” heksagramów używano wysuszonych łodyg krwawnika (Achillea millefolium). Chociaż historycznie rzecz biorąc, stosowanie kart z heksagramami I Ching jest dość nowym pomysłem, to ma on swoje zalety. I Ching to niezwykle bogaty system wróżenia o tradycji sięgającej tysięcy lat! Można sobie znacznie ułatwić zadanie używając kart z heksagramami I Ching zamiast patyków.

Z jakich kart wróżyć?

Powyższe karty do wróżenia powinny znaleźć się w kolekcji każdej osoby zainteresowanej wróżeniem i tarotem. Porównywanie systemów da Ci o wiele lepsze zrozumienie i więcej punktów odniesienia w Twoich odczytach.

A co z pozostałymi zestawami do tarota? Z pewnością tarot Zakonu Złotego Brzasku, tarot marsylski i tarot Thota to nie wszystko? 

Celowo pomijam inne talie tarota, gdyż jest to temat rzeka. Pozostałe karty tarota i najpiękniejsze talie będą tematem osobnego wpisu.

Koniec końców, to do Ciebie należy decyzja. Ja czasami lubię czytać tanie romansidła, czasami lubię solidne pisarskie rzemiosło, a czasami lubię czytać mistyczne święte księgi. Analogicznie, czasami dla zabawy rozkładam Kippera. Gdy potrzebuję czegoś więcej, ale wciąż są to codziennie sytuacje, to sięgam po talię Lenormand. Ale gdy nastrój temu sprzyja i jestem gotowy na prawdziwie mądrą rozmowę z kartami, to nic nie przebije standardowego tarota.

Autor: Cas Rainer

Z wykształcenia literaturoznawca. Z zawodu grafik i ilustrator. Pasjonat tarota, okultyzmu, jogi, oraz wszelkich odmian wiedzy tajemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *