Kategorie
Joga

Co daje joga? Korzyści płynące z uprawiania jogi

Joga zdobywa coraz większą popularność i uprawiają ją setki milionów osób na całym świecie. W czasach pandemii Covid-19, uprawianie jogi w domu okazało się doskonałą alternatywą dla zajęć w zamkniętych na cztery spusty klubach fitness.

Chociaż sama joga może dla niektórych wydawać się zajęciem bardzo specyficznym, ci którzy spróbowali nie mogą bez niej żyć.

Dlaczego ludzie uprawiają jogę?

Niektóre korzyści jakie daje joga to:

  1. Zwiększona elastyczność
  2. Zwiększenie siły i lepsza budowa mięśni
  3. Poprawa oddychania, więcej energii i witalności
  4. Utrzymanie zrównoważonego metabolizmu
  5. Redukcja masy ciała
  6. Zdrowe serce i układ krążenia
  7. Poprawa sprawności i wyników sportowych
  8. Rozwój duchowy i wewnętrzny
  9. Redukcja stresu i stanów napięcia
  10. Liczne korzyści społeczne i towarzyskie

Nawet prostsze pozycje mogą znacznie poprawić Twoje zdrowie. Zobacz nasz artykuł Proste joga pozycje dla początkujących.

Przyjrzyjmy się jak dokładnie joga może przynieść korzyści w określonych sferach twojego życia i zdrowia.

1. Zwiększona elastyczność

Elastyczność pozwala ciału poruszać się swobodnie. Im bardziej jesteś rozciągnięty, tym większy masz zakres ruchu. Może to pomóc w wykonywaniu codziennych czynności z łatwością, a także zmniejszyć ryzyko urazów. Dodatkowo, elastyczność może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy i ułożenia ciała, a także może pomóc w zmniejszeniu stresu i napięcia w ciele.

Dla niektórych osób jest to bardzo ważne, choćby z przyczyn zawodowych. Na przykład, jeśli jesteś tancerzem, aktorem, lub sportowcem, bycie elastycznym pozwala na wykonywanie ruchów z o wiele większą płynnością. Możesz również w bardziej świadomy sposób pracować ze swoim ciałem. Dodatkowo, gibkość może pomóc w poprawieniu postawy, ponieważ napięte mięśnie mogą wytrącic Twój szkielet z równowagi.

Elastyczność jest ważna, ponieważ pozwala na wydłużenie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu stawów. Może to pomóc w zapobieganiu urazom, poprawić Twoją wydajność podczas aktywności fizycznej i zmniejszyć ból mięśni. Ćwiczenia rozciągające i joga mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju takich schorzeń jak zapalenie stawów.

Które pozy jogi są najlepsze dla zwiększenia elastyczności?
Istnieje wiele pozycji jogi, które mogą pomóc zwiększyć elastyczność, ale niektóre z najbardziej skutecznych pozycji to Wielbłąd, Kobra i Trójkąt.

Pozycja Trikonasana pomaga w rozciągnięciu mięśni ciała
Pozycja trójkąta (Trikonasana)

2. Zwiększenie siły i lepsza budowa mięśni

Kto nie chciałby mieć dobrze wyrzeźbionego i umięśnionego ciała jak grecki bóg (albo jeszcze lepiej bogini)? Cóż, może w naszym przypadku hinduskie bóstwa byłyby lepszym porównaniem. No, chociaż te kilka dodatkowych par ramion można sobie odpuścić. W każdym razie, większość ludzi decyduje się na uprawianie jogi, aby pracować nad formą. Oznacza to, że są gotowi wypocić się i walczyć z własnym lenistwem.

Joga jest dobrym sposobem na wzmocnienie różnych grup mięśni. Różne pozy w jodze skupiają się na różnych obszarach ciała, więc dobrze jest wykonywać różne pozy i sekwencje aktywujące całe ciało. Na przykład, dla mięśni górnej części ciała możesz wykonywać pozy takie jak Pies z głową w dole. Dla mięśni dolnej części ciała, można zrobić Wojownika I lub Wojownika II. Niektóre z nich, takie jak Kruk (Bakasana), wymagają również dużej siły ramion i barków.

Pies z głową w dole jest jedną z pozycji, które mogą wzmocnić mięśnie ramion
Pies z głową w dole

Pozostaje jednak pytanie, czy joga wystarczy, czy trzeba też podnosić ciężary, chodzić na siłkę i uprawiać bardziej intensywne aktywności?

Cóż, jeśli chcesz zbudować mięśnie i uzyskać kondycję, to podnoszenie ciężarów będzie skuteczniejsze. Joga może z pewnością pomóc Ci nadać mięśniom więcej zwartości i schudnąć. Ale nie ma cudów. Tak więc, jeśli twoim celem jest zbudowanie mięśni, to powinieneś skupić się na siłowni i uzupełnić swój trening o trochę jogi.

3. Poprawa oddychania, energii i witalności

Kolejnym argumentem do rozważenia jest to, że joga może pomóc nam poprawić oddech, energię i witalność. Jeśli jesteś kimś, kto ma problem z normalnymi zajęciami fitness, bo potem nie może złapać tchu, to joga może być doskonałym wyborem. Joga może również pomóc poprawić Ci poziom energii, dzięki czemu możesz dłużej zachować kondycję podczas treningów. I wreszcie, joga może pomóc Ci poprawić witalność tak, że czujesz się lepiej zarówno psychicznie i fizycznie. Tak więc, jeśli szukasz czegoś, co pomoże Ci w ogólnym zdrowiu i kondycji, to joga jest świetną opcją.

Aspekt oddychania jest często pomijany przez wiele osób stawiających pierwsze kroki w jodze. Jest to jednak kluczowy element praktyki. Prawidłowe oddychanie może pomóc poprawić poziom energii, skupienia i koncentracji. Możesz użyć technik oddechowych, aby pomogły Ci się zrelaksować, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. A jeśli zmagasz się z innymi ćwiczeniami, to prawidłowe oddychanie może pomóc poprawić wytrzymałość.

Dowiedz się więcej o jodze w naszym przewodniku
Co to jest joga: definicja i historia

4. Utrzymanie zrównoważonego metabolizmu

Współczesny styl życia bardzo niekorzystnie wpływa na ludzki metabolizm. Po pierwsze, ludzie są ogólnie mniej aktywni niż kiedyś, dzięki wielu wynalazkom, takim jak chociażby samochody. Oznacza to, że spalają mniej kalorii, nawet w spoczynku. Ponadto, ludzie mają tendencję do jedzenia więcej przetworzonej, wysokokalorycznej żywności niż w przeszłości. Żywność ta często zawiera dużo tłuszczu i cukru, co może prowadzić do przyrostu wagi i innych problemów zdrowotnych. Wreszcie, stres związany z pracą i brak snu mogą również prowadzić do problemów metabolicznych. Joga to świetny sposób na poprawę metabolizmu.

Joga ma pozytywny wpływ na metabolizm ciała poprzez pomoc w regulacji poziomu cukru we krwi i poprawę krążenia. Oznacza to, że Joga może pomóc w zapobieganiu cukrzycy, utracie wagi i poprawie ogólnego zdrowia sercowo-naczyniowego. Jak tylko dołączysz do zajęć, zauważysz, że Twoja energia i nastrój ulegną poprawie. Będziesz odczuwać głód, tylko kiedy rzeczywiście będzie Ci się chciało jeść. A po posiłku będziesz czuć zadowolenie i satysfakcję! Będziesz mieć więcej energii do robienia rzeczy i będziesz bardziej produktywna.

5. Redukcja wagi

Spójrzmy prawdzie w oczy. O treningu zaczynamy myśleć zazwyczaj po wejściu na wagę łazienkową i zauważeniu kilku dodatkowych kilogramów. Przechodzimy na dietę. Ale co to jest dieta? Dieta to tymczasowa zmiana nawyków żywieniowych. Nie zmieniasz swoich nawyków żywieniowych na zawsze, ale tylko na jakiś czas. A po jakimś czasie przestajesz stosować dietę.

Na szczęście, jeśli połączysz dietę z ćwiczeniami jogi, jest duża szansa, że zmienisz swoje nawyki żywieniowe na zawsze.

Joga pomoże Ci stać się bardziej świadomą swojego ciała. Będziesz wreszcie rozumieć jego potrzeby i ograniczenia. Dowiesz się jak stać się zsynchronizowana z ciałem, zaczniesz łaknąć zdrowej żywności, która będzie odżywiać swoje ciało, zamiast śmieciowego jedzenia, które będzie tylko zaspokoić pragnienia chwili.

Zajęcia jogi jako takie pozwalają również na spalanie kalorii i tonowanie ciała. Niektóre z asan (pozycji) wymagają dużo energii i pomogą Ci zbudować masę mięśniową. Dzięki temu będziesz spalać kalorie nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz.

Wszystko to nie oznacza, że nagle zostaniesz wegetarianką i będziesz jeść tylko zdrowe jedzenie. Ale łatwiej będzie Ci dokonać lepszych wyborów, jeśli połączysz jogę ze zdrową dietą. Czy joga sama w sobie może pomóc Ci schudnąć? Tak, ćwiczenia jogi pomogą Ci spalić kalorie i nadać lepszy wygląd Twojemu ciału. Ale aby naprawdę schudnąć, trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. Praktykowanie jogi może stać się katalizatorem i może pomóc Ci dokonać tej zmiany.

6. Zdrowie serca i układu krążenia

Liczne badania wykazują, że joga ma pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i krążenia. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine stwierdzono, że joga może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie serca u osób z chorobami układu krążenia. W innym badaniu, stwierdzono, że joga może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru.

Joga może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego i krążenia na wiele sposobów. Po pierwsze, może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. To dlatego, że joga pomaga zrelaksować ciało i umysł, a także pomaga zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć stres. Joga pomaga również poprawić funkcjonowanie serca poprzez zwiększenie siły i wydajności mięśnia sercowego. Ponadto, joga pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu poprzez poprawę krążenia krwi i zmniejszenie poziomu LDL (lowdensity lipoprotein), czyli „złego” cholesterolu we krwi.

Ćwiczenie jogi podczas zajęć z instruktorem poprawia krążenie krwi
Szkoła jogi i typowe zajęcia z instruktorem

7. Poprawa wyników sportowych

Joga to praktyka umysłu i ciała, której historyczne korzenie sięgają starożytnej filozofii indyjskiej. Podobnie jak inne medytacyjne praktyki ruchowe stosowane w celach zdrowotnych, różne style jogi zazwyczaj łączą asany, techniki oddechowe i medytację lub relaksację. Ta praktyka umysłu i ciała stała się coraz bardziej popularna w świecie zachodnim jako forma ćwiczeń, relaksu i poszukiwania wewnętrznej harmonii.

Wielu sportowców praktykuje lub praktykowało jogę w swojej karierze (choćby Shaquille O’Neal oraz LeBron James). Dla wielu profesjonalnych sportowców jest to uzupełnienie dla regularnych treningów. Joga doskonale spełnia się w roli zajęcia komplementarnego.

Joga jest często promowana jako sposób na poprawę elastyczności i równowagi. Jednak fizyczne korzyści z jogi wykraczają poza te rzeczy. Badania sugerują, że joga może również poprawić siłę, pojemność aerobową i funkcjonowanie płuc.

Wydolność aerobowa jest miarą ilości tlenu, którą Twój organizm może wykorzystać podczas ćwiczeń. Jedno z badań wykazało, że regularny trening jogi poprawił wydolność aerobową o części młodych, zdrowych osób.

8. Rozwój duchowy

Joga jest starożytną praktyką, która przynosi liczne korzyści zarówno dla ciała jak i umysłu. Podczas gdy zdrowotne korzyści z jogi dla ciała są dobrze znane i udokumentowane, wpływ, jaki joga może mieć na rozwój duchowy jest często pomijany. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że joga może być potężnym narzędziem rozwoju wewnętrznego.

Jedno z najbardziej znanych badań na ten temat zostało przeprowadzone przez dr Deana Ornisha. Dr Ornish jest wiodącym autorytetem w dziedzinie medycyny integracyjnej, a jego badanie wykazało, że ludzie, którzy praktykowali jogę i medytację doświadczyli znacznego wzrostu samoświadomości, współczucia i przebaczenia.

Inne badanie, przeprowadzone przez dr Sarę Lazar, wykazało, że ludzie, którzy praktykowali jogę i medytację, mieli zwiększoną aktywność w wybranych obszarach mózgu. Joga pozwala nam, dosłownie, zmienić sposób w jaki pracuje nasz mózg i pozwolić nam wkroczyć na inne poziomy samoświadomości.

Badania te sugerują, że joga może być potężnym narzędziem rozwoju duchowego. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że joga to nie jest magiczna sztuczka ani żadne czary-mary. Rozwój „duchowy” to podróż przez całe życie, a joga jest tylko jednym z wielu narzędzi, które mogą Ci w niej pomóc.

9. Redukcja stresu i stanów napięcia

Świat jest pełen stresu. Od pracy, przez rodzinę, pieniądze, aż po związki. Cały czas jesteśmy bombardowani bodźcami. Ale co by było, gdyby istniał sposób na zmniejszenie ilości stresu, który odczuwamy na co dzień?

Joga jest jedną z najstarszych i najbardziej skutecznych technik radzenia sobie ze stresem. Łącząc umysł i ciało poprzez pracę z oddechem i fizyczne postawy, joga pomaga uwolnić napięcie i uspokoić system nerwowy. Badania wykazały, że regularna praktyka jogi może obniżyć poziom hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie, a także poprawić jakość snu i zmniejszyć niepokój.

Jeśli chcesz wzbogacić swoje życie o praktykowanie jogi to jest to doskonała decyzja. Możesz zredukować poziom stresu, zadbać o swoje ciało i odkryć się na nowo. Istnieją liczne szkoły jogi oferujące zajęcia na wszystkich poziomach.
Joga w Szczecinie
Joga w Warszawie
Joga w Poznaniu

10. Korzyści społeczne

Kiedy myślisz o jodze, prawdopodobnie nie myślisz o niej jako o sposobie na poprawę swojego życia towarzyskiego czy romantycznego. Ale okazuje się, że joga może mieć duży wpływ na obie te rzeczy.

Joga może pomóc Ci być bardziej obecną i uważną w swoich interakcjach z innymi. Może również pomóc Ci być bardziej akceptującą siebie i innych. Kiedy jesteś bardziej obecna i świadoma, masz większe szanse na bycie lepszym słuchaczem. Masz również większe szanse na bycie bardziej autentyczną i budowanie głębszych, bardziej znaczących relacji z ludźmi.

Joga może również pomóc zmniejszyć stres i niepokój, które mogą być dużą barierą dla interakcji społecznych. Kiedy jesteś mniej zestresowana i niespokojna, masz większe szanse na podejście do sytuacji społecznych z większą pewnością siebie. Same zajęcia jogi to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i nawiązanie nowych znajomości. Albo nawet znaleźć swoją miłość i pozwolić jodze uratować swoje życie!

Podsumowując, joga jest dziś taka popularna, ponieważ wymaga niewiele wysiłku, a przynosi całe mnóstwo rozmaitych korzyści. Zachęcamy Cię do spróbowania!

Autor: Cas Rainer

Z wykształcenia literaturoznawca. Z zawodu grafik i ilustrator. Pasjonat tarota, okultyzmu, jogi, oraz wszelkich odmian wiedzy tajemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *